info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Doğru meslek seçimi zordur. Hayatımızın geri kalanını sevmediğimiz, bizi mutlu etmeyen bir mesleği yapmak zorunda kalmamamız için tam zamanında en doğru kararı vermeliyiz.

Kararlarımızda etkin rol oynayan bazı kişiler vardır. Bu kişiler, annemiz, babamız, kardeşlerimiz, dostlarımız ve çeşitli akraba kitlesi gibi bizi yönlendirmeye çalışan kişilerdir. Tabiki de değer verdiğimiz kişilerin düşünceleri bizim için önemlidir fakat önceliğimiz kendimiz olmalı. Bu mesleği o veya bu kişi değil biz yapacağız. Yani son kararı kendi isteklerimiz doğrultusunda almalıyız.

Adım Adım Meslek seçimi !

1- Kendimizi Tanıyalım?

Ben kimim? Ne istiyorum? Hangi alanda yeteneklerim var? Neleri yaparak mutlu oluyorum? Gibi soruları her birey kendisine yöneltmeli ve samimi cevaplar vermelidir.

  • Bir işi ne derece iyi yapabileceğimizin farkında olmalıyız.
  • Bir meslekten neler beklediğimizi net olarak ifade edebilmeliyiz.
  • Öncelik sıramızi belirlemeli ve seçeneklerimiz olup olmadığını araştırmalıyız.
  • Bu seçeneklerin bizim beklentilerimizi karşılayabilir nitelikte olup olmadığına ve ekonomik olanaklarla erişebilme olasılığımıza göre değerlendirmeliyiz.
  • Analiz sonrası bize en uygun olan mesleğe yönelmeliyiz

2 - Alanları ve Meslekleri Tanıyalım !

Sınav başvurusu sırasında sözel, sayısal ve eşit ağırlık bölümlerine göre değerlendirme yapıyoruz. Alan seçimleri bu değerlendirmeden sonra yapılıyor. Peki bu sözel, sayısal ve eşit ağırlık bölümleri neler?

Leave a Reply

Sohbet Başlat
Hoşgeldin, nasıl yardımcı olabilirim
Merhaba, yardımınıza ihtiyacım olabilir...