info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86

Çalışma hayatı bireyin temel gereksinimlerini karşıladığı ve uyanık olduğu zamanın büyük bir kısmını geçirdiği bir etkinlikler dizisidir.

İnsanlar çalışma yaşamlarında işe gitmek için giyinme, her gün işe gitmek üzere yola düşme, iş sonunda tekrar eve dönme ve ertesi sabah yeniden işlerinin basında olmak gibi birçok eylemi gerçekleştirmektedirler.

Bu açıdan düşünüldüğünde bu kısımda meslek, çalışma, iş, kariyer, kariyer gelişimi ve kariyer planlama kavramlarından ve kariyer gelişim kuramlarından söz edilecektir. Kariyer gelişimi ile ilgili bu kavramları ve kuramları anlamak ve aralarındaki örtüşme ve ayrışmaların farkına varmak bireyin kendi kariyer geleceğini yapılandırmasına yardım edecektir.

Meslek

İnsanlara yararlı bir hizmet ya da ürün sağlamaya yönelik olan, kişinin hayatını kazanmak için yaptığı, kuralları toplumca belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan sistematik bilgi ve becerilere dayalı etkinlikler bütünü.

Bu anlamda değerlendirildiğinde örneğin ayakkabıcılık, öğretmenlik ya da aşçılık bir meslek olarak kabul edilirken yankesicilik bir meslek
olarak kabul edilmez. Çünkü bazı uğraşıların meslek kabul edilebilmesi için toplumun zorunlu olan ihtiyaçlarını karşılaması, bireyin yararına olduğu gibi aynı zamanda toplumun yararına da olması, sistemli bir eğitimle kazanılmış olması, bir takım standartlarının olması, toplumca kabul edilmiş etik değerlerinin olması ve yasal olarak kabul edilmiş olması gibi bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Çalışma

Çalışma, ücretli olup olmamasına bakılmaksızın insanların hizmet sağladığı
veya mal ürettiği bir yaşam alanını ifade etmektedir (Brown ve Lent, 2013). Ücret karşılığında veya gönüllü olarak gerçekleştirdiğimiz, yaşamımızı kontrol ettiğimiz, çevreyi değiştirmek için kullandığımız, topluma üretken olmak için çaba gösterdiğimiz ve kişinin kendisi ya da başkaları için değerli bir şey ürettiğimiz faaliyetler bütünüdür.

Kariyer

Kariyer kavramı; bir ömür boyu yaşanan olaylar dizisi, bireyin meslek ve diğer yaşam rollerinin birbirini etkilemesi ve izlemesi sonucu oluşan genel örüntü.

Leave a Reply

Sohbet Başlat
Hoşgeldin, nasıl yardımcı olabilirim
Merhaba, yardımınıza ihtiyacım olabilir...