info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86

Yatay Geçiş Kontenjanları 2020

Yatay Geçiş Kontenjanları 2020

Bilindiği gibi Yatay Geçiş; yükseköğretim programlarına yerleşmiş olan öğrencilerin farklı bir bölüme ya da üniversiteye geçiş yapabilmeleri anlamına gelmektedir. Gerekli şartları sağlamış ve ortalamayı yakalamış olan her öğrencinin 2 kez yatay geçiş başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Her yıl bahar yarıyılı ya da güz yarıyılında gerçekleştirilen yatay geçiş başvuruları üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Yani üniversiteler yatay geçiş tarihlerini kendileri belirlemektedir. Bu nedenden dolayı öğrencilerin yatay geçiş yapmayı planladıkları üniversitelerin yatay geçiş ilanlarını ve tarihlerini yakından takip etmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde üniversiteler yatay geçiş kontenjanlarını da kendileri belirlemektedirler. Bu nedenle 2020 yatay geçiş kontenjanları için yine üniversitelerin sitelerinde duyurulan kontenjan bilgilerini takip etmek gerekmektedir.

Yatay Geçiş Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Yatay geçiş başvurusu yapmayı düşünen adaylar, başvuru yapmayı düşündükleri üniversitenin internet sitesi üzerinden online olarak başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Fakat online başvuru haricinde de başvuru alan kurumlar bulunmaktadır. Dolayısıyla başvuru öncesinde mutlaka başvurulması düşünülen üniversitende koşullar hakkında bilgi almak gerekmektedir.

Yatay Geçiş Başvurularında İstenen Belgeler Nelerdir?

Yatay geçiş başvurularında tüm üniversiteler öğrencilerden bazı belge ve evraklar istemektedir. öğrencilerin yatay geçiş başvurusu için üniversiteye vermeleri gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

– Eğer başvuru internet üzerinden yapılmayacaksa bir başvuru dilekçesi istenmektedir. ancak başvuru online şekilde yapılacaksa dilekçeye gerek yoktur

– Vesikalık fotoğraf

– En fazla 3 ay öncesinde temin edilmiş olan öğrenci belgesi

– ÖSYM sonuç belgesi

– Yabancı dil yeterlilik belgesi

– Üniversiteden temin edilen transkript belgesi

– Okunan bölümdeki öğretim dilini gösteren bir belge

– Kayıtlı olunan kurumdan alınmış olan dersler gösteren belge

– Lise diplomasının kopyası

– Daha önce herhangi bir bölüm ya da üniversiteden yatay geçiş yapılmadığını gösteren belge

– Herhangi bir disiplin cezasının bulunmadığını gösteren bir disiplin belgesi

Tüm bu koşulları sağlayan ve belgelerini sunan öğrenciler yatay geçiş başvurularının sonuçlarını başvuru yapmış oldukları kurumun internet sayfasından öğrenebilmektedirler. Başvuru süresinin bitiminin ardından 1 hafta içinde başvuru yaptığınız kurumun sayfasından sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sohbet Başlat
Hoşgeldin, nasıl yardımcı olabilirim
Merhaba, yardımınıza ihtiyacım olabilir...