info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
adayogrenci.com

Kişisel Gelişim

Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde, sakın pes etme! Çünkü işte orası, gidişatın değişeceği yer ve zamandır. – Hz. Mevlana

Kişisel Gelişim

Aslında bu gelişim çocukluğunuzdan başlar. Kendinizi hayata nasıl adapte etmeniz gerektiğini attığınız her adımla öğreneceksiniz. Pes etmek asla sizinle olmamalı çünkü bununla mücadele edebilecek güce sahip olacaksınız. Şimdi geleceğiniz ile ilgili adımlar atmak için kendinize bir yol haritası çizin ve adımları bir bir uygulayın çünkü mücadeleniz başlıyor..

Haydi başlayalım..

Kişisel Gelişim

Motivasyon

Başarısızlık

Geçmiş

Gelecek

Başarı

Kişisel Gelişim ve Motivasyon

Kişisel Gelişim

İnsan kaçınılmaz bir son gibi sürekli değişir. Bu değişim serüveni henüz çocukken başlar. Kurulan ilişkiler, okuduğunuz kitaplar, eğitim hayatı, izlediğiniz filmler, tanıştığınız bir çok kişi, gezdiğiniz yerler ve daha bir çok fazla kanaldan gelir. Hayatınızdaki bu değişimler istemsiz ve kontrolünüz olmadan gelişir. Bu gelişim isteği insanın şu an ki hal ve durumunu yeterli bulmaması sonucu daha iyisi olabileceğini düşünmesi, hissetmesi ve istemesi ile başlar. Kişi kendini bir tık daha öteye taşımak ister ve işte bu kendini tetikleme anıdır.

Motivasyon

Motivasyon, kendinizi belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzu ve istekleri ile davranma sürecidir. Hedeflerinize ulaşabilmek için kendinizi doğru motivasyon kaynakları keşfetmelisiniz. Yani kaynakları seçerken her şeye saldırmak motivasyonunuzu arttırmak yerine tükenmişlik hissi yaratabilir. Bunun yerine seçici ve tutarlı bir tutumla keşfe çıkmanızı önemlidir.

Motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal etkenler vardır. İçsel etkenler: Bireysel hedefler ve niyetler, biyolojik ve psikolojik ihtiyaçlar, kendine güven, risk alma, kaygı ile baş etme, merak gibi kişisel faktörlerdir. Dışsal etkenler: Toplumun ve ailenin beklentileri, ödül ve ceza sistemleri, uygulanan öğretim modelleri, arkadaş ortamının eğilimleri gibi çevresel faktörlerdir.

Başarısızlık

Başarısızlığın temel nedenleri; Hedef Koymamak, Planlı Olmamak, Çabalamamak, Moral ve Motivasyon Etkisi ve Pes Etmek.

Başarılı olmayı herkes ister. Ancak pek çok kişi için her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Başarılı olmak için yukarıdaki engellerin hepsini aşmalısınız. Kimsenin istemeyeceği başarısızlık, başarıya ulaşmanın yolu olan zorluklara yenik düşmekten geçer. Bu yenilgi kişisel sorunlardan kaynaklıdır. Moral ve motivasyon başarısızlığın en temel kuralıdır. Eğer motivasyonunuzu düşürüp moralinizi bozarsanız asla başarıya giden yollarda başarılı olamazsınız.

Geçmiş

En başa dönelim, çocukluğumuza. Burada yaptığımız başarısızlıklar, aile hayatı, eğitim hayatı ve bir çok sebepler ileride başarılı bir birey olmak için bir çok engel teşkil eder. Örneğin; Çocukluğunuzda başarısız olduğunuzda veya yanlış bir hareket yaptığınızda çevrenizdeki bütün gözlerin üzerinize yönelmesi gibi, yanlış bir harekette bulunduğunuz zamana oldukça benzer. 

Bu başarısızlık hali ile baş etmeye çalışmak, işleri daha da zorlaştırır, çünkü bu olumsuz düşünceler hatalarımızdan ders çıkarmak için bize bir yer bırakmaz.

Başarısızlığı kabul etmeyen veya ondan nasıl faydalanacağını bilmeyen insanlar, genellikle kendilerini kabul etmede sorun yaşayan bireylerdir. Yaptıkları her işte, mükemmelliyetçilik peşinde koşarlar ve mükemmel olamadıklarını ya da beklentilerinin karşılanmadığını fark ettikleri zaman, her şeyden vazgeçip, mutlak bir umutsuzluğun içine düşerler.

Gelecek

Geçmişten aldığınız başarısızlık dersleriyle geleceğe daha iyi bir zemin hazırlamak için daha çok çalışarak daha fazla başarı elde etmenizin meyvesidir gelecek. Şimdi oturup düşünün geçmişte yaptığınız hataların aynısını yapmamak için tekrar tekrar düşünün çünkü aynı başarısızlığı 1, 2, 3 defa kaldırabilirsiniz belki evet ama daha fazlasını kaldırabileceğiniz bir an gelmeyecektir ve ona teslim olacaksınız. Bu yüzden aynı hataları tekrar etmemek için geleceğinize yani şimdiye gelmeyi hak ettiğiniz onca sebep var. Şimdi geçmişte karşılaştığınız hataları ön görerek engelleyip geleceğe attığınız adımları sağlamlaştırabilirsiniz. 

Çünkü bu hayat sizin ve hiç kimse için değerli olmayan başarılar yaşamınız için, geleceğiniz için ve en önemlide sizin için en değerli olanlardır. 

 

Başarı

Tüm geçmişinizi şöyle kısa bir beyninizde taramadan geçirin. Yaşadığınız mutlulukları, hüzünleri, acıları, başarı ve başarısızlıkları. Şimdi ise olduğunuz konuma, geldiğiniz ve yürüdüğünüz yollara bakın. İşte bu kendinde ortaya çıkarttığın sensin, başaramazken başarabildiğini gören sensin, tam vazgeçtiğinde tekrar ayağa kalkarak bu noktaya gelen sensin, her şey bitti derken tekrar inşa ederek adım adım ilerleyen sensin hak ettiğin bu başarı senin…

Olman gereken yerde olduğunu düşünüyorsan ve ilerlemeyi bıraktıysan hala başarısızsın demektir. Tutturduğun bu hızı kaybetmemek için asla başarıya ulaşma hedeflerinden vazgeçme…

Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözü pek) derler. – Şeyh Edebali

Sohbet Başlat
Hoşgeldin, nasıl yardımcı olabilirim
Merhaba, yardımınıza ihtiyacım olabilir...