info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
info@adayogrenci.com +90 537 052 36 86
adayogrenci.com

Meslek Seçimi

Meslek Seçimi
Doğru Meslek
Etkileyen Faktörler
Hayal Dünyası

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek seçimi ile ilgili püf noktalar ve neler yapmanız gerektiği ile ilgili detaylar videomuzda anlatılmaktadır. Videomuzu izleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doğru Meslek Nedir?

Kendinizi mutlu hissedebileceğiniz ve kendinize katkı sağlayacak meslekler sizi her zaman iyi noktaya taşıyacaktır.

Etkileyen Faktörler

Kuramlar, olayların ve durumların neden ve nasıl gerçekleştiğini anlamamızda bize yardımcı olur. Kariyer gelişim kuramları da bir mesleği neden ve nasıl seçtiğimizi açıklamamıza yardımcı oluyor.

Geçici evre (11-18 yaş): Bu dönem kendini tanıma evresi olarak bilinir. Önce hoşlanılan mesleğe karar verilir. Daha sonra yetenekler devreye girer. En son da zorluk ve paraya göre meslek seçilir.

Gerçekçi evre (18-23): Bu dönemde insanlar, meslekleri keşfetmeye başlar. Kafalarındaki meslek seçeneklerini elemeye başlar ve en sonunda kararlarını verirler.

Hayal Dünyası

Meslek seçmeye çalışırken çalışmak zorunda olmasanız bile yapmak isteyeceğiniz bir mesleği düşünmelisiniz. Diyelim ki çok zenginsiniz ve çalışmanız gerekmiyor. Buna rağmen fırsatınız olsa hangi işi yapmak istersiniz? Bu soruya vereceğiniz yanıt sizin için en iyi meslek seçimi olmasa da ne yapmak istediğinize ilişkin fikir verecektir.

Oyuncu olmak istiyorsanız konservatuara veya iletişim fakültesine girmeyi düşünebilirsiniz.

Dünyayı dolaşmak istiyorsanız kabin memuru olabilirsiniz. Bu geçimizi sağlamanın ve hayallerinizi gerçekleştirmenin en iyi yoludur.

İlgi alanlarınızı meslek seçimi yaparken göz önünde bulundurmalısınız

Hobilerinizi veya yapmayı sevdiğiniz şeyleri işe dönüştürmek çok kolaydır. Hobilerin birçoğu gerçek dünyanın ihtiyaçlarıyla ve durumlarıyla uyumludur. Yapmaktan hoşlandığınız şeyleri ve bunları nasıl işe dönüştürebileceğinizi düşünün.

Akademik dersler ilerideki mesleğinizin temelini atabilir ancak bazı meslekler için daha çok okumanız gerekebilir. Lisedeyken en sevdiğiniz ders gelecekteki mesleğiniz olabilir.

Bir şeyleri tamir etmek veya bir şeyler yapmak gibi belirli becerilerde çok iyiyseniz bu becerilerinizi kullanarak başarılı olabilirsiniz. Eğitim almanız gerekebilir veya gerekmeyebilir ancak kalifiye işçilere olan talep daha yüksektir ve bu kişiler daha kolay iş bulur.

Kendini Keşfet

Araştırma

Kişisel Gelişim

Yetenek

Kişisel gelişim için araştırmalar yaparak kendinize bilgi katabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfederek kendinizde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Department Contact Info

Bachelor Of Science in Business Administration

1810 Campus Way NE
Bothell, WA 98011-8246

+1-2345-5432-45
bsba@kuuniver.edu

Mon – Fri 9:00A.M. – 5:00P.M.

Social Info

Student Resources

Sohbet Başlat
Hoşgeldin, nasıl yardımcı olabilirim
Merhaba, yardımınıza ihtiyacım olabilir...